DUNA ONLINE

Duna Online
WEB: www.dunaonline.com

Registrace

duna online

Již druhým rokem běží tato legenda pro tisíce hráčů... Zároveň se ale zdá, že ji dochází čím dál tím více dech. V principu lze Dunu Online (dále jen DO) hrát jen 5 minut denně. Hra je MNOHEM jednodužší než Red Dragon a to je také její motto. Stavíte pouze dva typy budov, dva typy jednotek, přesouváte mezi planetami civilisty a vybíráte mezi třemi typy upgradů. Těžíte jen jednu surovinu, vše od boje až po objev planet probíhá ihned, útočíte jen jedním způsobem, nejsou zde žádné tahy a suroviny tak získáte znovu každou půlnoc. Původně velmi dobrý koncept na míru dělaný pro mainstreamové hráče se dodnes nezměnil. Hra je založená na nenáročnosti a jednoduchosti, bohužel se zároveň vyvíjí jen minimálně. Ačkoliv je koncept jako určený pro časté měnění čísel, hráči o něčem podobném nechtějí ani slyšet.

Druhý objev DO je možná největším přelomem ve vývoji webovek od vzniku Red Dragonu. Už zde nejsou žádné aliance, hráč se registruje do jednoho z určitého počtu rodů a v rámci nejž bojuje. A aby to bylo ještě lepší, každý rod si volí svého vůdce! Ve hře tak vzniká opravdová a zákeřná politika. Najdete zde vše... intriky, snaha o reformaci taktiky rodu, tajné schůzky spiklenců, převraty, špionáž, přepady, paktování a klamání nepřítele. Právě politika je esem DO a pokud byste DO někdy chtěli hrát, tak právě pro tuhle věc. Činí to hru živou, měnící se a s vlastní kronikou věků, které už se odehrály. Bohužel nejen podle mě prochází DO krizí. 'Vysoce postavení' hráči se shodují, že s dva roky skoro nezměněným systémem se nedá pokračovat. Jde o to, že si užijí pouze a jenom hlavy rodů a jejich vlády. Pro ně je hra už svým způsobem určená - ale jejich síla, masy hráčů, si příliš hodnotně nezahrají. Proč? Důvodů je několik. Zaprvé jde o to, že byrokracie vlád dosáhla maxima. Pokud se hráč sečtělý helpu zaregistruje, je zavalen příkazy a zákazy od vlády, která se maximálně snaží optimalizovat výrobu ve snaze přemoci pakty jiných rodů. Chudák hráč, který si koupí armádu ve chvíli, kdy má těžit - je z rodu vyhozen. Chudák hráč, který nehodlá platit mnohdy nehorázně vysoké daně - je z rodu vyhozen. Hráč, který si koupí / objeví planetu když ji neměl mít (aby ji nedobyl jiný rod a tak aby nepomohl jinému rodu) je vyhozen. Občan bez nároků na náročné velení celému rodu je tak ždímán o denní výdělky a mnohdy hraje jen proto, aby to velcí pohlavárové mohli rozjet.

Druhým problémem je přílišná statika hry. Když jsem o pár odstavců výše psal, že DO je hra živá, bylo to ve smyslu hráčů a jejich činů, ne ve smyslu ras a jednotek. Ty se snad vůbec nezněnily od prvního věku a výsledkem je, že vlády tak mají vždy vše pěkně spočítané a když si koupíte nic neříkající počet síly, tak vám spočítají, kolik vás to stálo, jaký platíte žold a co jste si měli koupit raději, popř. budete muset zaplatit pokutu, protože jste si neměli kupovat nic. Očekávám, až matematici z DO objeví vzorec vysvětlující vesmír, teorii chaosu a popírající Einsteinovy teorie, nic z toho by mě při úrovni, s jakou vlády počítají, nepřekvapilo. Ne nadarmo se DO někdy říká 'hra matikářů'.

Hráči přicházejí mnohdy s výbornými nápady jak to celé změnit, a tak ještě uvidíme, jaká bouřlivá budoucnost DO čeká. Pokud nezapadne v záplavě chystaných novinek a přežije současnou krizi v nové lepší podobně a zpřístupní se i obyčejným hráčům, tak by mohla výrazně ohrozit i 'svatou trojici' RD, MA a WG.

Klady
+ Dokonalý politický systém, od intrik po převraty
+ Jednoduchost, časová nenáročnost
+ Nutná kooperace rodů

Zápory
- Hra se takřka nemění
- Byrokracie vlád v DO dosahuje byrokracie reálných vlád :-)
- Občan rodu si skoro nezahraje